Сядзіба-музей Васіля Быкава

Сядзіба-музей Васіля Быкава па тыпалогіі ставіцца да мемарыяльных музеях. Адкрыта ў 2004 годзе. Сядзіба адноўлена, на яе тэрыторыі – дом, дзе прайшлі дзіцячыя і юнацкія гады пісьменніка, гаспадарчыя пабудовы, дрэвы, пасаджаныя бацькам. Музей размешчаны ў адноўленым доме, дзе жыў народны пісьменнік Беларусі да 1940 года. Экспазіцыя носіць мемарыяльны характар, што і абумоўлівае яе спецыфіку: на аснове тыпалагічных прадметаў быў адноўлены прыжыццёвы інтэр'ер, абстаноўка, у якой рос знакаміты пісьменнік. Прадстаўлены прадметы хатняга ўжытку сям'і Быкавых. Пры стварэнні мемарыяльнай экспазіцыі музея за аптымальную дату, на якую і была праведзена асноўная рэстаўрацыя і рэканструкцыя, аднаўленне інтэр'ераў, быў прыняты гістарычны перыяд, звязаны з нараджэннем і юнацкімі гадамі Васіля Быкава. Скамплектаваць у першую чаргу калекцыі музейных прадметаў звязаныя з жыццём пісьменніка менавіта таго часу. У асноўнай экспазіцыі музея ў сціснутай форме выдзелена гісторыка-біяграфічная частка, пабудаваная па тэматыка-храналагічным прынцыпе. Тут змешчаны дакументы, фотадакументы, аўтабіяграфічныя матэрыялы, літаратурныя выданні. Агульная плошча дома складае ўсяго 45,1 кв. м (жылая пакой, кухня і сені).